Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych -  "  BOGUSZANKI 

        Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „BOGUSZANKI” zostało zarejestrowane 13.06.2011 roku.
 Zarząd Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „BOGUSZANKI” w Siedliskach-Bogusz:
 - Katarzyna Siedlecka
 - Renata Wadas
 - Leokadia Papier
 - Maria Nykiel
 - Lucyna Stasiowska.
              Celem stowarzyszenia jest propagowanie tradycji lokalnych, zachowanie wartości kulturowych i historycznych, ukazywanie aktywnych form wypoczynku. Cele te pragniemy realizować m. in. poprzez:
 - promocję zdrowego żywienia rodzin oraz zdrowego stylu życia;
 - dbałość o zachowanie kultury materialnej i niematerialnej regionu;
 - prowadzenie działalności wydawniczej;
 - aktywizowanie mieszkańców do działań na rzecz środowiska lokalnego;
 - podnoszenie poziomu zawodowego i kulturalnego społeczności lokalnej;
 - dbałość o stworzenie dzieciom i młodzieży odpowiednich warunków rozwoju.
            W skład Stowarzyszenia wchodzi 41 osób. W okresie październik 2011 – styczeń 2012 Stowarzyszenie realizowało projekt „Kulinarne spotkania pokoleń” w ramach programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – edycja 2011 pod patronatem Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz lokalnymi partnerami: Gminę Brzostek, Gminę wiejską Dębica, Gminę Pilzno, Gminę Żyraków.
          Realizacja projektu pozwoliła na nawiązanie bliższych kontaktów z seniorami, poznanie tradycji i dawnych obyczajów związanych z obchodzeniem świąt, rodzinnych uroczystości itp. Zadaniem dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych było zebranie ciekawych przepisów kulinarnych z naszego regionu, zarówno tych zapomnianych, jak i współczesnych. W oparciu o zebrany materiał opracowano broszurę „KULINARNE SPOTKANIA POKOLEŃ”, w której znalazły się przepisy „babci i wnuczki”, które zostały sprawdzone na warsztatach kulinarnych. „KULINARNE SPOTKANIA POKOLEŃ”. Realizacja projektu była też okazją do wspólnego spotkania w Dniu Babci i Dziadka, dla których dzieci przedszkolne i uczniowie klas I-III Zespołu Szkół w Siedliskach-Bogusz przygotowały ze swoimi Paniami bogaty program artystyczny. Były tradycyjne „Jasełka”, inscenizacje, wiersze i piosenki dla babć i dziadków oraz okolicznościowa scenka „Sześć kucharek” nawiązująca do projektu „BOGUSZANEK”. Tłumnie przybyli zaproszeni goście z uznaniem oklaskiwali małych artystów.
        Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, zebrani mieli okazję częstować się tradycyjnym jadłem oraz potrawami współczesnymi. Wszyscy dorośli otrzymali broszurę „KULINARNE SPOTKANIA POKOLEŃ”, a także wykonane przez dzieci kolorowe serduszka z życzeniami. Uroczystość uatrakcyjniał rodzimy Zespół Muzyczny „AKORD”, który swymi rytmami zachęcał do wspólnej zabawy i tańców.
        W miesiącach lipiec – wrzesień 2012r. realizowany był kolejny projekt współfinansowanego w ramach programu „Działaj Lokalnie 2012” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu wraz z lokalnymi partnerami: gminą Brzostek, gminą wiejską Dębica, gminą Pilzno, gminą Żyraków. Jest to projekt pod nazwą „JAK RYBA W WODZIE”.
      Dzieci i młodzież uczestniczyły w wyjazdach na basen, zapoznały się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wysłuchały pogadanki na temat bezpiecznych wakacji wygłoszonych przez policjanta oraz przedstawiciela miejscowej OSP.Na zakończenie działań Panie ze Stowarzyszenia zorganizowały dla wszystkich dzieci, nie tylko tych biorących udział w projekcie, spotkanie na głównym placu w Siedliskach-Bogusz. Boguszanki przygotowały dla dzieci i młodzieży poczęstunek. Wszyscy bawili się znakomicie przy dźwiękach muzyki - wspólne tańce starszych i młodszych mieszkańców wsi, zabawy na huśtawkach i karuzeli.
      Pierwszy czerwca to dzień szczególnie oczekiwany przez wszystkie dzieci, zarówno te małe jak i duże. To radosne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku, na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych. 1 czerwca 2012 roku Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „BOGUSZANKI” zorganizowało imprezę dla dzieci przedszkola i Szkoły Podstawowej pod hasłem „WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspaniała współpraca Stowarzyszenia z Dyrekcją i nauczycielami Zespołu Szkół w Siedliskach Bogusz. Panie wychowawczyni z przedszkola i klas I-III przygotowały dla młodych ludzi gry, zabawy i konkursy z nagrodami. „Boguszanki” stanęły także na wysokości zadania i stoły na szkolnej sali gimnastycznej uginały się od smakołyków. Nasze pociechy bawiły się wspaniale przy dźwiękach muzyki a ich roześmiane twarze wyglądały prześlicznie wymalowane przez Panie z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzostku.
      Ponadto należy wspomnieć o organizacji spotkania dla seniorów, „babskiego combra” zabawy andrzejkowej, podczas której do tańca przygrywał nasz lokalny zespół muzyczny „AKORD” wspaniale bawiąc gości. Niemałym znaczeniem dla Stowarzyszenia był udział w Dożynkach 2011.6 grudnia 2011 „Boguszanki” spotkały się z Mikołajem, a ten za dotychczasowe działania obdarzył panie słodkimi upominkami. Na wszelki wypadek „Boguszanki”, aby nie spoczęły na laurach, otrzymały też tradycyjne rózgi.
      16 lutego 2012 „Boguszanki” obchodziły „roczek”. Spotkanie miało charakter nie tylko wspominkowy, ale też przyszłościowy – nakreślono plan działań na przyszłość.