Aby tradycja nie zginęła!


„Plon niesiemy, plon
 W gospodarza dom,
 Żeby dobrze plonowało,
 Po sto korcy z kopy dało,
 Plon niesiemy, plon,
 W gospodarza dom.”
            Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – obchodzi się zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach.
            Dożynki w parafii siedliskiej odbyły się 7 września. Nie mogło w naszej świątyni zabraknąć wieńca, będącego nieodzownym elementem święta plonów. Co prawda można go obecnie kupić lub wypożyczyć, ale „Boguszanki” postanowiły taki wieniec wykonać samodzielnie. To trudna i misterna praca. Wyplatanie wieńca jest bardzo czasochłonne, wymaga precyzji i dużej pomysłowości. Najpierw trzeba zebrać plony, zgromadzić potrzebne materiały oraz zbudować konstrukcję. Przy budowie konstrukcji dużą inwencją i zaangażowaniem wykazał się Pan Zbigniew Wodzień. Pomagał też Pan Jan Gąsior służąc fachową poradą. Panom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą współpracę. Wspólne przygotowanie wieńca dożynkowego przyniosło nam wiele zadowolenia, ponieważ taka praca daje mnóstwo satysfakcji i przywraca tradycję. Drugim ważnym elementem jest chleb dożynkowy, bardziej niż zwykle udekorowany. Powinien być upieczony z mąki ze świeżo zebranego tegorocznego ziarna. Takiego chleba nie powinno zabraknąć w żadnym domu.
            Z wyplecionym wieńcem i upieczonym chlebem „Boguszanki” w towarzystwie druhów siedliskiej OSP podziękowały, uczestnicząc w uroczystej sumie, za zbiory, prosząc o dobre plony na następny rok.
          Należy również wspomnieć o tym, że w trakcie wyplatania wieńca część „Boguszanek” pracowało plewiąc i sprzątając reprezentacyjny plac w Siedliskach-Bogusz. Dzięki pracy naszych Pań, plac wygląda coraz piękniej, stanowi wizytówkę naszej wsi oraz miejsce spotkań dzieci, młodzieży i starszych. Jest też miejscem, na którym odbywają się festyny i zabawy taneczne. Naprawdę mamy się czym pochwalić.                                                                                        Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych
                                                                                                    „BOGUSZANKI”